ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστιοπλοΐα   Ιστιοπλοΐα Icon_minitime1Παρ Ιουν 19, 2009 1:05 pm

New User
New User
mpala-rines

Ηλικία : 34

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιστιοπλοΐα   Ιστιοπλοΐα Icon_minitime1Παρ Ιουν 19, 2009 1:07 pm

6ος ο Κοκκαλάνης στο Τελ Αβίβ

Ιστιοπλοΐα Rsxx_b

Ο Βύρων Κοκκαλάνης συνεχίζει την καλή πορεία του στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα RSX που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ, καθώς μετά την 8η ιστιοδρομία, βρίσκεται στην 6η θέση με 53 βαθμούς.

Ο Έλληνας ιστιοπλόος απέχει 18 βαθμούς από την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, για το οποίο θα παλέψει στις τελευταίες κούρσες.

Οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές βρίσκονται πολύ μακριά από τον Κοκκαλάνη. Ο Γ.Καραγιώργος είναι 28ος με 179 βθμούς, ο Α.Βαχαβιόλος 30ος με 191 βαθμούς, ο Σ.Λεονέττης 34ος με 223 βαθμούς και ο Θ.Καμπάς 36ος με 225 βαθμούς, ανάμεσα σε 53 σκάφη.

Στην κατηγορία των γυναικών, η Α.Σκαρλάτου είναι 19η με 122 βαθμούς σε σύνολο 31 σκαφών.

Το Πανελλήνιο Κύπελλο Όπτιμιστ

Πολύ μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία σημείωσε το Πανελλήνιο Κύπελλο μέχρι 11 χρόνων της κατηγορίας Όπτιμιστ που διοργάνωσε η ΕΙΟ στη Μαρίνα Δέλτα Φαλήρου. Συνολικά πήραν μέρος 300 αγόρια και κορίτσια από όλη την Ελλάδα και πραγματικά εντυπωσίασαν με τις επιδόσεις τους.

Νικητής στα αγόρια ήταν ο Κ. Οικονομίδης του ΝΟΚΒ, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία του ΝΟ Πάρου που κατέκτησε τα 3 από τα 6 μετάλλια σε αγόρια και κορίτσια. Πολύ καλά πήγε και ο ΝΟ Αίγινας με δύο μετάλλια στα κορίτσια. Ο μικρότερος αθλητής ήταν ο Χ. Σαλιβάρας του ΝΟ Καλαμακίου που έχει γεννηθεί στις 29/03/2002 και μικρότερη αθλήτρια η Α. Μπεναμέρ του ΝΟ Αγίων Αποστόλων γεννημένη στις 05/12/2001

Οι νικητές

Αγόρια

1. Κ. Οικονομίδης ΝΟΚΒ, 2. Φ. Μαθιέλης ΝΟ Πάρου, 3. Ν. Πατέλης ΝΟ Πάρου.

Κορίτσια

1. Α. Γκαρή ΝΟ Αίγινας, 2. Κ. Γκόκα ΝΟ Πάρου, 3. Β. Καλαντζή ΝΟ Αίγινας.

Η απονομή των επάθλων στους νικητές ήταν εντυπωσιακή, δεδομένου ότι η ΕΙΟ είχε φροντίσει να προσαρμόσει την εκδήλωση με την ηλικία των μικρών ιστιοπλόων (ξυλοπόδαροι, γλυκά, παγωτά, κλπ). Τα παιδιά και οι γονείς τους έμειναν πολύ ευχαριστημένοι και αρκετοί ήταν αυτοί που εξέφρασαν την επιθυμία να γίνονται – όσο βέβαια είναι δυνατόν – περισσότεροι τέτοιοι αγώνες.

Ιστιοπλοΐα
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
mpala-rines :: Aθλητισμος :: Γενικα για τον αθλητισμο / αλλα αθληματα-